השלכות של רשלנות בלידה

December 18 2022doritr

רשלנות רפואית בלידה היא דבר שעלול להביא להשלכות חמורות ביותר. מעבר לעובדה שהיא מביאה עוגמת נפש משמעותית מאוד להורים ולמשפחה כולה, היא גם יכולה להסב נזקים משמעותיים נוספים. לידה אמורה להיות אירוע מכונן ומרגש ביוצר בחייו של כל אדם ולידה שלא מתנהלת בצורה תקינה יכולה להשפיע על המשפחה לאורך שנים ארוכות, גם הרבה אחרי שהאירוע מסתיים. מעבר לכך, הרשלנות המדוברת עשויה לתת את אותותיה כאשר הילד גדל. ישנם מקרים רבים כאשר הרשלנות מתגלה מאוחר ובאה לידי ביטוי בצורה פיזית, מנטלית או נפשית וזאת הסיבה שניתן לתבוע בגינה תביעות רשלנות רפואית עד 7 שנים לאחר שהילוד הופך לבגיר. המשמעות היא שילד שנולד יכול לתבוע בגין רשלנות רפואית עד גיל 25.

תביעות רשלנות רפואית בלידה- מדוע הן נמשכות זמן?

חשוב מאוד לדעת כי תביעות רשלנות רפואית בלידה עלולות להימשך פרק זמן משמעותי מאוד וזאת בשל העובדה שהן דורשות הוכחות לקשר סיבתי, מעורבות של מומחים אשר מספקים חוות דעת וכן היכרות של שופטים עם מונחים מקצועיים רבים. מעבר לכך, ההשלכות של רשלנות רפואית בלידה הן בראש ובראשונה מוסריות. רופא או צוות מיילדים אשר אינם מחזיקים בידע הנדרש בכדי לבצע לידה מכתימים את המקצוע כולו. ניתן לראות לא מעט פסקי דין שבהם השופטים מתייחסים לכך בצורה ישירה. בפסקי דין של רשלנות רפואית נטען כי האחראיות החלה על רופאים איננה דומה לאחראיות החלה על שום בעל מקצוע אחר. מתן שירותים רפואיים ללא רמת זהירות נדרשת וכן גרימת נזק למטופל מעידים על רשלנות ומחייבים את מיצוי הדין עם האשמים בדבר.

כיצד נבדקת רשלנות רפואית בלידה

ההבנה כי לרשלנות רפואית בלידה יש השלכות מעשיות איננה מספיקה  לצורך התמודדות משפטית עם המצבים הללו. יש לבדוק את התביעות הללו תחת שלושה יסודות: בית המשפט בודר בתביעות הללו האם הרופא או הצוות המיילד או בית החולים עצמו מילאו אחר חובת הזהירות שלהם. התנאים אשר צריכים להתקיים בכל הנוגע לחובת הזהירות הם חוברת זהירות מוסרית וכן חובת זהירות קונקרטית. פרמטר נוסף שבודקים הוא התרשלות. על מנת לקבו האם נעשה התרשלות החוק בישראל מציע את מבחן הרופא הסביר. מדובר על עדות של מומחה לתחום הרפואה הספציפי שבו נידון המקרה. מעבר לכך פרמטר נוסף שנבדק הוא: גרימת נזק. לא ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית או כל טיפול אחר ללא הוכחת נזק. מלבד הקשר הסיבתי בין הרשלנות הרפואית לבין הנזק שמהווה תנאי לקיומה של התביעה, הרי שהפיצוי יקבע בהתאם לסוג הנזק.

תביעות רשלנות רפואית הן תביעות מורכבות ביותר ובפרט כאשר מדובר על רשלנות רפואית בהריון ובלידה ועל כן, אם אתם חושבים שיש לכם עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה או הריון, חשוב מאוד שתבחרו עו”ד רשלנות רפואית בקיא ומנוסה בתחום תביעות מסוג זה באופן ספציפי.

Share: